Zabiegi

Peelingi

Odpowiednio dobrane peelingi chemiczne są jednymi ze skuteczniejszych zabiegów medycznych, wpływającym na złuszczenie martwego naskórka oraz wygładzenie skóry.

Zabieg z użyciem peelingu chemicznego polega on na zaaplikowaniu na twarz specjalnej mieszanki związków chemicznych o odczynie kwaśnym. Regularnie wykonywane złuszczanie chemiczne wykazuje działanie odmładzające, usuwając przebarwienia, zmarszczki czy inne niedoskonałości.

Po zastosowaniu peelingu chemicznego, skóra staje się gładka, napięta i rozświetlona. Rodzaj peelingu dobierany jest w zależności od typu skóry oraz problemów z jakimi się zmaga.

Wskazania

Efekty

Rodzaj peelingu oraz częstotliwość terapii są dobierane indywidualnie w trakcie konsultacji kosmetologicznej.

Stosowane kwasy

W CKM Art stosujemy zabiegi wykorzystując m.in.:

Kwas salicylowy

Kwas salicylowy jest beta-hydroksykwasem stosowanym w medycynie estetycznej i kosmetologii już od dawna. Dobrze znana jest jego zdolność do złuszczania skóry oraz oczyszczania porów, co pozwala skutecznie redukować trądzik. W tonikach zwykle wykorzystuje się kwas salicylowy w stężeniach 0,5-2,0%. Kwas salicylowy w wyższych stężeniach jest stosowany jako środek peelingujący w leczeniu trądziku, blizn potrądzikowych, melasmy, uszkodzeń posłonecznych, plam starczych. Kwas salicylowy jest rozpuszczalny w tłuszczach, dzięki czemu może dobrze penetrować do środka porów i je dokładnie oczyszczać, działa także miejscowo przeciwzapalnie.

Kwas migdałowy

Kwas migdałowy jest alfa-hydroksykwasem, otrzymywanym z gorzkich migdałów. Jego zdolności złuszczające skórę znajdują zastosowanie w walce z trądzikiem, uszkodzeniami posłonecznymi i nierównomierną pigmentacją. Ze względu na duże rozmiary cząsteczki nie penetruje on bardzo głęboko, dlatego nie drażni mocno skóry. Z tego powodu może być bezpiecznie stosowany u osób z ciemną karnacją, które mają większe ryzyko pigmentacji „z odbicia”. Ze względu na właściwości antybakteryjne jest skuteczny zarówno w trądziku zaskórnikowym, jak i cystycznym.

Kwas azelainowy

Kwas azelainowy jest kwasem dikarboksylowym, jednym z najczęściej stosowanych środków w walce ze średnio nasilonym trądzikiem. Kwas ten oczyszcza pory, zabija bakterie i zmniejsza stan zapalny. W kremach najczęściej znajduje się w stężeniu 15-20%. Kwas azelainowy jest bardzo bezpieczny, tylko u osób z bardzo wrażliwą skórą może powodować zaczerwienienie i łuszczenie. Stosuje się go także w celu rozjaśniania skóry i niwelowania przebarwień potrądzikowych. Działa delikatnie, złuszczając powierzchowne warstwy skóry i odblokowując pory.

Kwas ferulowy

Kwas ferulowy naturalnie znajduje się w nasionach owoców takich jak pomarańcze i jabłka. Jest on antyoksydantem, który często stosuje się w połączeniu z witaminą C i E. Kwas ferulowy ma zdolność ochrony skóry przed wolnymi rodnikami, które powstają pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Wolne rodniki bezpośrednio odpowiadają za procesy starzenia się skóry, dlatego działanie antyoksydacyjne kwasu ferulowego jest pożądane w zapobieganiu tworzeniu się zmarszczek. Niektóre badania sugerują, że kwas ferulowy w połączeniu z witaminą C i E zwiększa także skuteczność działania filtrów przeciwsłonecznych.

Silnie regenerujący i liftingujący peeling do biorewitalizacji skóry

Formuła będąca mieszanką kwasu trójchlorooctowego: TCA, kwasu kojowego oraz kwasu migdałowego wywołuje silną stymulację kolagenu i fibroblastów w najgłębszych warstwach skóry, a zawarty w niej koenzym Q10 działa regenerująco i przeciwzmarszczkowo. Preparat został wzbogacony o Komplex Glyne, będący syntetycznym peptydem (DDB) hamującym skurcz mięśni i wygładzającym zmarszczki. Preparat nie powoduje uszkodzeń naskórka. Jest niezwykle bezpieczny nawet dla skóry wrażliwej, daje natychmiastowy efekt liftingu skóry bez podrażnień i okresu rekonwalescencji. Po zastosowaniu preparatu nie występuje (jak w standardowych peelingach) proces złuszczania się skóry, dlatego też zabieg nazywany jest bankietowym. Można go stosować przez cały rok.

Mechanizm działania

Peeling oddziałuje na głębokie warstwy skóry, powodując denaturację białek i pobudzenie procesu produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego i dając efekt natychmiastowego liftingu skóry. Zastosowanie substancji stabilizujących pozwoliło znacząco zmniejszyć moc TCA, dlatego też podczas zabiegu komórki naskórka praktycznie nie ulegają uszkodzeniu (największą, potencjalną reakcją skórną jest łuskowate złuszczenie naskórka).

Wskazania

Składniki aktywne 

1. Ustabilizowany kwas trichlorooctowy w stężeniu od 30 do 35% – roztwór silnie skoncentrowanego kwasu rozpuszczonego w specjalnym rozpuszczalniku.

Rozpuszczalnik ten osłabia żrące działanie kwasu i zmniejsza jego kwasowość, zapobiegając tym samym degeneracji białek naskórka, która nastąpiłaby wskutek nałożenia kwasu trichlorooctowego na skórę. Jednocześnie zwiększa to jego zdolność przenikania do głębszych warstw skóry. W momencie dotarcia do średnio-głębokiej warstwy, kwas jest uwalniany z rozpuszczalnika, aby mógł rozbić stare włókna kolagenowe i stymulować dojrzałe fibroblasty. Kwas trichlorooctowy w kontakcie z kolagenem powoduje jego denaturację przez skroplenie. W wyniku denaturacji kolagen zwiększa swoją objętość i zapewnia natychmiastowy efekt liftingujący w tkance. Jednocześnie denaturacja stymuluje dojrzałe fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych, dzięki czemu rozprostowuje zmarszczki skóry i poprawia owal twarzy .

Stabilizowany kwas trichlorooctowy umożliwia uzyskanie:

2. Kwas kojowy i migdałowy – dwie ważne substancje zapewniające odnowę komórkową. Działają przeciwstarzeniowo i zapobiegają przebarwieniom. Redukują oznaki starzenia skóry, pogrubianie naskórka oraz nadprodukcję melaniny. Ponadto kwas migdałowy wpływa na produkcję kwasu hialuronowego w skórze, zapewnia ujędrnienie i długotrwałe nawilżenie skóry.

3. Kompleks Glyne – kompleks na bazie polipeptydu DDB (benzamid dipeptydu diaminobutyrylu). DDB transportowany za pośrednictwem odpowiedniego rozpuszczalnika powoduje rozluźnienie miofibryli skóry, rozprostowanie płytkich zmarszczek i optymalizację tekstury oraz wyglądu skóry.

4. Koenzym Q10 – pobudza metabolizm mitochondriów poprzez aktywację wyczerpanych i nieaktywnych komórek. Istotny koenzym poprawiający produkcję energii na poziome komórkowym. Fibroblasty wzbogacone koenzymem Q10 zwiększają swoje funkcje metaboliczne, rozpoczynając produkcję substancji w większej ilości i o lepszych właściwościach.

Efekty

Intensywna terapia anti-aging

Jest to profesjonalny zabieg odmładzający opierający się na dwóch składnikach aktywnych działających najskuteczniej przeciwstarzeniowo i przeciwzmarszczkowo: retinolu i witaminie C. Preparat przeznaczony dla skór wiotkich, z widocznymi oznakami fotostarzenia, niedoskonałościami w postaci zmarszczek, nierównościami, rozszerzonymi porami, zaskórnikami i przebarwieniami. Zabieg działa na skórę odmładzająco, stymulująco, wygładzająco i regenerująco.

Bazuje na 4% retinolu, jest on najsilniejszą pochodną (pierwszej generacji) witaminy A, która jest jednym z najbardziej skutecznych składników stosowanych w terapiach przeciwstarzeniowych. Retinol występuje tu w postaci stabilnego kompleksu polimerowego, poprzez co zdolny jest do głębszej penetracji w głąb skóry. Retinoidy wywierają wpływ na procesy zachodzące w skórze takie jak: synteza białek, metabolizm komórkowy i podziały komórkowe.

Badania naukowe dowodzą, że retinol wpływa na poprawę struktury warstwy rogowej naskórka, poprzez co zwiększa naturalną barierę ochronną skóry i jej odporność na uszkodzenia (zapobiega utracie jędrności skóry i zmarszczkom) spowodowane czynnikami zewnętrznymi takimi jak: wiatr, niska temperatura czy promieniowanie UV.

Retinol działa również na warstwy skóry właściwej zwiększając wytwarzanie kolagenu i elastyny dzięki czemu wpływa na wygładzenie zmarszczek, zagęszczenie i poprawę napięcia skóry oraz jej nawilżenia. Dodatkowo pochodne witaminy A stosuje się w walce z trądzikiem i zaskórnikami. Retinol przyspiesza złuszczanie martwych komórek naskórka, odblokowuje zamknięte mieszki włosowe i normalizuje pracę gruczołów łojowych w okresach zmian hormonalnych i nasilającego się trądziku.

Retinol jest jedną z najlepiej działających substancji o udokumentowanym działaniu w walce ze starzeniem się skóry: powstawaniem zmarszczek i utratą jędrności skóry.

Drugim składnikiem wykazującym działanie przeciwstarzeniowe jest witamina C. Badania wykazują, że stosowanie witaminy C na skórę wpływa na znaczny wzrost mRNA kolagenu typu I i III. Kwas askorbinowy wpływa zatem na syntezę kolagenu w skórze oraz zmniejsza elastozę – fotouszkodzenia powstałe w wyniku promieniowania UV. Dodatkowo witamina C wykazuje działanie antyoksydacyjne, co oznacza to że ma zdolność do „wymiatania” wolnych rodników, które są jednym z czynników sprawczych przyspieszonego procesu starzenia się skóry. Dodatkową funkcją witaminy C jest ograniczenie przeznaskórkowej utraty wody, dzięki czemu zwiększa się poziom nawilżenia skóry. Ogólnie rzecz biorąc witamina C jest drugim składnikiem aktywnym wykazującym silne działanie odmładzające – redukuje zmarszczki oraz ujędrnia i napina skórę. Jest to skuteczna procedura zabiegowa bazująca na silnie działających substancjach aktywnych, których wpływ na skórę udokumentowany jest licznymi badaniami naukowymi. Zabieg może być wykonywany w celach anti-aging (ujędrnienia skóry, wygładzenia zmarszczek) oraz jako redukcja niedoskonałości skóry.

Działanie preparatu

Przebieg zabiegu

Kosmetolog nakłada specjalnie przygotowany preparat z witaminą C i kompleksem antyoksydantów, wykonując odpowiedni masaż aktywujący preparat na skórze. Następnie aplikuje maskę z retinolem, którą pozostawiamy na skórze 6-8 h. Po upływie ustalonego czasu maskę zmywamy w domu letnią przegotowaną wodą. Po około 2-3 dniach następuje proces złuszczania. W tym czasie skóra może być zaczerwieniona przez około 3 dni, dlatego ważne jest stosowanie odpowiednich kremów pielęgnacyjnych zaleconych przez kosmetologa.

Po zabiegu należy stosować filtry z wysoką ochroną przeciwsłoneczną (SPF 50). Aby uzyskać satysfakcjonujące efekty zabiegowe, należy wykonać minimum 4 zabiegi co cztery tygodnie.