Dynamiczny rozwój strefy beauty, powstanie nowych gabinetów kosmetologicznych, medycyny estetycznej, ośrodków odnowy biologicznej – spa silnie związany jest z kultem piękna. Tabloidy prześcigają się w przedstawianiu idealnie pięknych, młodych, celebrytów. Często ich piękno kreowane jest przez chirurga plastycznego, dermatologa, lekarza medycyny estetycznej, kosmetologa czy kosmetyczkę. Wzrasta świadomość i oczekiwanie pacjentów/klientów korzystających z usług w/w specjalistów chcących zachować piękny, zdrowy, młody wygląd. Zatem coraz większe są wymagania stawiane osobom pielęgnującym urodę gdyż wygląd stał się naszą wizytówka.
Co za tym idzie nasuwa się pytanie kim jest kosmetolog, kosmetyczka? Tematyka obu dziedzin w szerokim ujęciu zasadniczo jest podobna. Jednak różnice istnieją nie tylko w zdobytym wykształceniu, ale także w zakresie obowiązków i usług, jakie może świadczyć kosmetolog, a których nie wykonuje kosmetyczka. Zbliżenie się zawodu kosmetyczki do zawodu kosmetologa wymaga zdobycia gruntownej wiedzy z zakresu ogólnych przedmiotów medycznych, chemicznych i biologicznych oraz zagadnień z obszaru dermatologii i medycyny estetycznej. Edukacja kosmetologa obejmuje wiedzę z podstawowych jak i klinicznych nauk medycznych (anatomię, fizjologię, dermatologię, alergologię, onkologię, endokrynologie, chirurgię plastyczną, biochemię, chemię kosmetyczną, ziołolecznictwo, promocję zdrowia). Poza tym w zakres wiedzy kosmetologa wchodzi psychologia, sensoryka i higiena. Należy zatem pamiętać iż są to dwa zawody i dwie inne drogi zdobywania wiedzy i kwalifikacji do wykonywania zawodu.
Kosmetyczka to zawód rzemieślniczy, można nią zostać po ukończeniu zawodowego kursu kilkudniowego (np. stylista paznokci, stylista brwi) lub 2-letniego studium kosmetycznego, dającego tytuł technika usług kosmetycznych. W tego typu ośrodkach edukacyjnych przedstawiane są podstawowe przedmioty zakresu zdrowia i urody jak: anatomia, masaż, dermatologia, higiena czy kosmetologia. W kompetencjach kosmetyczki kończącej 2-letnie studium jest możliwość wykonywania jedynie podstawowych zabiegów upiększających urodę bez możliwości przerwania ciągłości naskórka, jednak nie zagłębiając się zbytnio w zdrowie czy jego profilaktykę. Zakres pracy kosmetyczki to wykonywanie henny, regulacja brwi, przedłużanie i zagęszczanie rzęs, manicure./pedicure kosmetyczny, depilacja, makijaż okolicznościowy oraz podstawowe zabiegi pielęgnacyjne na ciało.
Zagadnienia związane z upiększaniem i pielęgnacją, profilaktyką mającą na celu opóźnianie zewnętrznych oznak procesu starzenia się skóry jak i zagadnienia lecznicze dotyczące wszelkich zmian skórnych, które niekorzystnie wpływają na wygląd zewnętrzny i psychikę pacjenta, odczyny toksyczno – alergiczne które mogą być związane z działaniem kosmetyku oraz znajomość składów preparatów kosmetycznych i ich wpływ na skórę , czy najważniejsze zachowanie jak najdłuższej sprawności życiowej, promocja zdrowia oraz problemy związane z otyłością stanowią niezbędną i podstawową wiedze kosmetologa.
Wykształcenie kosmetyczek często okazuje się zbyt małe, by sprostać wszystkim tym problemom. Dlatego stworzono system kształcący wysoko wyspecjalizowaną grupę fachowców – kosmetologów, dbających zarówno o urodę jak i o profilaktykę zdrowia.
Kosmetolodzy to stosunkowo nowa grupa zawodowa. Zdobywająca rzetelną wiedzę zarówno teoretyczną jak i praktyczną na kierunku kosmetologia w ramach studiów I i II stopnia funkcjonujących na uniwersytetach medycznych lub innych uczelniach wyższych. Wśród kosmetologów są wykształceni magistrowie jak i doktorzy w swojej dziedzinie. Kilkuletni proces kształcenia i zdobyte doświadczenie daje kosmetologom możliwość wykonywania wysoce skutecznych nie inwazyjnych zabiegów z zakresu kosmetologii pielęgnacyjnej i leczniczej ( przy współpracy lekarza specjalisty) o działaniu rewitalizacyjnym, regenerującym czy liftingującym, które mają na celu utrzymanie elastyczności skóry oraz zapobieganie powstawaniu nowych bruzd i zmarszczek, jak również redukującym tkankę tłuszczową.
Z zakresu kosmetologii leczniczej wymienić należy terapie schorzeń tj. teleangiektazje (pajączki naczyniowe), zmiany barwnikowe (przebarwienia, piegi, ostuda, plamy starcze), uszkodzenia skóry pochodzenia mechanicznego (modzel, odcisk), zmiany w obrębie przydatków skóry (uszkodzenia włosów i owłosionej skóry głowy, wrastanie i bruzdowanie paznokci ), zaburzenia wydzielania potu, chorób łojotokowych skóry (trądzik, łojotokowe zapalenie skóry, łupież, łojotok). Zabiegami wykonywanymi z tej grupy są mikrodermabrazja, złuszczanie naskórka (kwasy AHA, BHA, LHA, PHA), peelingi medyczne (TCA), radiofrekwencja, mezoterapia, lipoliza ultradzwiękowa, kriolipoliza, endermologia czy laseroterapia. Kosmetolog oprócz wiedzy i doskonałych umiejętności manualnych do wykonywania w/w zabiegów pielęgnacyjnych i leczniczych, pełni również funkcję edukatora zachowań i stylu życia sprzyjającego zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. Do jego zadań należy również promowanie pozytywnych wzorców zachowań, które dają szansę na wydłużenie średniego czasu życia.
Kosmetolog z godnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i polityki Społecznej z dnia 27 kwietnia 2010r. w sprawie kwalifikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania ( na podst. Art.36 ust. 8 ustawy z 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy Dz.U. z 2008r. Nr 69, poz 415, z pozn. Zmianami) jest specjalistą ochrony zdrowia, zajmujący się poprawą i przywracaniem urody. Zajmuje się profilaktyką opóźniającą oznaki starzenia oraz problematyką zmian skórnych. Posiada wiedzę z anatomii skóry, dermatologii, medycyny estetycznej, fizjologii i patofizjologii, alergologii, dietetyki, immunologii, onkologii skory, biochemii, laseroterapii, toksykologii, farmakologii, receptury kosmetyku, chemii surowców kosmetycznych, sensory ki, perfumerii, estetyki oraz nauk o zdrowiu, a także szczegółowa wiedze z zakresu kosmetologii. Do kompetencji kosmetologa należy diagnostyka skóry oraz dobranie odpowiedniego zabiegu z zakresu kosmetologii pielęgnacyjnej, upiększającej i leczniczej w ścisłej współpracy z lekarzem różnych specjalności w zakresie pielęgnacji skóry.
Zawodowa etyka i doświadczenie kosmetologa pozwala różnicować defekty kosmetyczne od zmian chorobowych. Poczucie odpowiedzialności i troska o bezpieczeństwo pacjenta powoduje iż w sytuacji stwierdzenia zmian chorobowych pacjena/klienta kierowany jest do lekarza specjalisty.
Masz pytania dotyczące wizyty, a może chcesz umówić się na zabieg? Zadzwoń lub wypełnij formularz, a ja skontaktuję się z Tobą najszybciej jak to możliwe.
Projekt i realizacja: Lunar Media
Projekt i realizacja: Lunar Media